Ze státního důchodu a zdravotního pojištění by mělo jít vystoupit

21. 06. 2011 23:35:00
Poslanecká sněmovna schválila změnu parametrů důchodového systému, jádrem změn je zvýšení věku odchodu do důchodu a změna vzorce pro výpočet důchodu v závislosti na zaplacených odvodech. Podobné parametrické změny se chystají ve zdravotním systému - změny plateb za recept, cena dne v nemocnici a tak dále. Dává to smysl?

Co je vlastně na tom všem špatně? Stát totiž provozuje důchodový, zdravotní a sociální systém v monopolním režimu. Zdravotní a sociální odvody jsou povinné daně, jejichž výše se více či méně odvozuje od výše příjmu každého plátce.

Nabízená služba přitom pro řadu lidí nemá v podstatě žádný smysl a hodnotu. Nejkřiklavější případ jsou asi takové služby jako je např. nemocenská, kdy si řada zaměstnanců raději místo nemocenské bere dovolenou, "práci doma" či si platí paralelní komerční pojištění, které riziko vážnější nemoci a výpadku příjmu skutečně řeší. Výše plnění je v případě "pojistné události" ze strany státu dáno tabulkami a poměrně razantně zastropováno - bez ohledu na to, kolik jste si zaplatili. Můžeme pokračovat se starobním důchodem, podporou v nezaměstnanosti, invalidním důchodem atd.

Nebudu zde rozebírat jednotlivé součásti sociálního, důchodového i zdravotního systému a dokazovat jejich větší či menší výhodnost. Nicméně tyto státem nabízené služby nepředstavují pro část lidi, povinně vázané v těchto systémech, žádné řešení jejich situace a už vůbec ne atraktivní službu. Přitom řada komerčních pojišťoven už dnes nabízí produkty, které jsou sice o něco dražší, ale nabízejí také mnohem atraktivnější službu. Člověk přitom není v případě nouze v pozici prosebníka žadonícího úředníka o milost, ale v pozici klienta majícího dle smlouvy na příslušné plnění nárok.

U státního "pojištění" totiž chybí klientský princip. Stát se ke svým "pojištěncům" chová jako k nesvéprávným ovcím, které si nejsou schopné spočítat možná rizika a také způsob, jakým tato rizika řešit. Žádná ze státních pojistek totiž neobsahuje možnost platit více nebo méně a dostávat na tomto základě odlišnou službu. Opak je pravdou - systém je nastaven na potřeby nejchudších (z dob komunismu) a podle toho vypadá plnění. Pojistné je ale vždy daní a tak "bohatí" platí na nemocenské, zdravotní péči a důchody "chudým", aniž se jich někdo ptal. Tomuto bolševickému přerozdělování se říká solidární systém. Je to ale spíše zlodějna.

Ministru Hegerovi bych nerad křivdil, mám pocit, že další chystané kroky mají hlubší smysl (např. rušení paušálních plateb a platby za skutečné výkony), ale celkově mi přijde postup státních úředníků a zastupitelů přinejmenším zvláštní. Vytrvale leštit a předělávat systémy, které jsou v principu nefunkční a špatné, je zbytečná práce.

Státní sociální i zdravotní systémy totiž potřebují konkurenci jako prase drbání. Ke státním systémům by měly existovat i paralelní komerční služby. A státní pojištění by nemělo být určitě povinné, mělo by být možné ze systému prostě vystoupit, státu tyhle odvody neplatit a také státní podporu nečerpat.

Ano, odpůrci mi budou argumentovat lidmi, kteří nebudou platit nic a pak budou stát v maléru s rukou nataženou. Není přece problém uzákonit, že důchodové a zdravotní pojištění (spoření) je povinné, ale už neříkat jak a kde si kdo má službu zřídit.

Kdy už někdo řekne nahlas, že král je nahý, a že prostě o tyhle služby od státu nestojí?


Další články na toto téma:

Je ještě sociální péče ze strany státu zajímavá?

Smlouva se státem

Otrokářství průběžného systému

Autor: Petr Voříšek | úterý 21.6.2011 23:35 | karma článku: 27.01 | přečteno: 3279x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jan Provazník

Slovo je mocnější než pěst!

Je znamením doby, že mnoho lidí, včetně těch s právnickým vzděláním, má tendenci bagatelizovat sílu a moc slova. Vzhledem k tomu, že tento předsudek patří k těm společensky nejnebezpečnějším, pojďme si říct o něm pár slov.

24.3.2019 v 2:02 | Karma článku: 5.43 | Přečteno: 169 | Diskuse

Tomáš Flaška

Moudré kroky pana prezidenta Zemana

Náš moudrý pan prezident díky svému zdraví už není moc vidět. Ale když ho občas převezou z lánského úkrytu na veřejnost, tak to stojí za to.

23.3.2019 v 20:54 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 1372 | Diskuse

Jan Šik

Být hrdý na svou vlast

Není nic špatného na tom mít rád svou vlast. Nikdo by se neměl stydět za rodnou zem. I když ji každý ve svém srdci vnímáme jinak.

23.3.2019 v 18:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 138 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Plamen a květ“ od Kathleen E. Woodiwiss

Historický román „Plamen a květ“ od spisovatelky Kathleen E. Woodiwiss dobyl svět před 50 léty. Bouřlivý charismatický kapitán lodi Brandon Birmingham se za neobvyklých okolností seznamuje s mladičkou dívkou Heather Simmonsovou...

23.3.2019 v 15:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Dalibor Martišek

Jak jsem se ocitl v jiném vesmíru

Před několika dny jsem se ocitl v jiném vesmíru. Navštívil jsem totiž přednášku profesora filozofie Univerzity Karlovy s názvem "Proč funguje Hejného metoda" (a aby nedošlo k omylu, tím přednášejím nebyl profesor Hejný).

23.3.2019 v 13:27 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3957
Milovník alternativ, menšinových názorů, kverulant a šťoural. Liberál, který nemá rád politicky korektní postoje a jiné lakování na růžovo.

Najdete na iDNES.cz